April 13, 2024

Ο Surprise Entrant Rodgers προχωρά και κερδίζει συνολικά το Trans Am στο Thunderhill

Ο Will Rodgers ήταν ένας ανταγωνιστής έκπληξη στον δεύτερο αγώνα στο Thunderhill Raceway Park, όπου το Νο. 2 του Chris Evans Race Cars Ford Mustang μπήκε μετά τον πρώτο αγώνα, αναγκάζοντάς τον να ξεκινήσει τελευταίος στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, ο Rodgers χρειάστηκε λίγο χρόνο για να σπρώξει το XGT αυτοκίνητό του στο μπροστινό μέρος του γηπέδου και αποσύρθηκε, κερδίζοντας τον δεύτερο αγώνα της Σειράς Trans Am που παρουσίασε η Pirelli Western Championship.

Ο Michael LaPaglia στο Νο. 31 Papini’s Garage/FAST Auto Ford Mustang είχε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο, κερδίζοντας τον αγώνα CUBE 3 Architecture TA2 Series σήμερα, αφού τερμάτισε δεύτερος στο αγώνισμα του Σαββάτου, αφήνοντας το Thunderhill με το προβάδισμα πόντων . Μετά τη νίκη το Σάββατο, τόσο η Michelle Nagai στο XGT όσο και ο Tim Barber στο TA2 αντιμετώπισαν προβλήματα από νωρίς, αναγκάζοντας και τους δύο να αποσυρθούν και να τερματίσουν στις δύο τελευταίες θέσεις, αντίστοιχα.

Αφού αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα στο πρώτο του Σαββάτου, ο ιδιοκτήτης της ομάδας Chris Evans απέσυρε το Νο. 92 Central Welding Supply Ford Mustang από την εκδήλωση της Κυριακής. Ωστόσο, είχε τον προπονητή οδηγών της ομάδας του, Γουίλ Ρότζερς, διαθέσιμο για να πιλοτάρει μια εφεδρική ομάδα, η οποία έλαβε θέση εκκίνησης 22. Παίρνοντας την πράσινη σημαία από την τελευταία θέση, ο Ρότζερς σημείωσε τους ταχύτερους χρόνους. Γύρος που επισκίασαν τους ανταγωνιστές τους, τρέχοντας Έβδομος στη γενική και πρώτος στην κατηγορία XGT πριν από μια κίτρινη σημαία στον τρίτο γύρο. Μετά την επανεκκίνηση στον έβδομο γύρο, ο Rodgers χρειάστηκε μόνο έναν γύρο για να πάρει το γενικό προβάδισμα. Με έναν αγώνα που παρέμεινε πράσινος μέχρι το τέλος, ο Ρότζερς απομακρύνθηκε από το υπόλοιπο γήπεδο, κυριαρχώντας μέχρι που πέρασε την καρό σημαία με εντυπωσιακό προβάδισμα έναντι της δεύτερης θέσης.

Αυτός ο δεύτερος ανταγωνιστής ήταν ο Rick Wright στο Νο. 45 AR Motorsports Audi R8 LMS GT3, ο οποίος ξεκίνησε πρώτος στην κατηγορία και ένατος συνολικά. Με τον πρωταθλητή TA2 του 2022 Thomas Merrill να τον προπονεί ξανά με το αυτί, ο Wright πέρασε επίσης το γήπεδο με εντυπωσιακή ταχύτητα, φτάνοντας στη δεύτερη θέση γενικής στον 17ο γύρο. Απέκρουσε άνετα όλους τους ανταγωνιστές που προχωρούσαν και κράτησε τη θέση του για το υπόλοιπο αγώνας. καριέρα. Ο Rob Gordon στο No. 79 Chris Evans Race Cars Ford Mustang τερμάτισε τρίτος στην κατηγορία και όγδοος συνολικά, ενώ ο Tim Rankin στο No. 5 TCR IT Solutions Ford Mustang τερμάτισε τέταρτος.

Η Michelle Nagai στο Νο. 72 Nagai Racing/Berkeley Jet Drive Chevrolet Camaro, η οποία κέρδισε τον αγώνα του Σαββάτου και ξεκίνησε δεύτερη στα μονοθέσια μπροστά. του γηπέδου κατά τον πρώτο γύρο. Αναγκάστηκε να αποσυρθεί, τερμάτισε τελευταία στην τάξη της.

«Αυτό το περιστατικό της πρώτης στροφής ήταν αρκετά περίπλοκο. «Δεν ξέρω τι διάολο συνέβη εκεί», είπε ο Ρότζερς. «Είμαι πραγματικά στενοχωρημένος για την συμπαίκτη μας, τη Μισέλ [Nagai]. Μακάρι να ήταν εδώ στο βάθρο μαζί μας. Ίσως πάρουμε τον Ρικ [Wright] σε ένα [Chris Evans] αυτοκίνητο XGT αργότερα μέσα στη χρονιά. Μπορούμε να έχουμε βάθρο από την ομάδα XGT. Συγχαρητήρια στον Chris Evans Racing, στον Jeff Jefferson, σε όλους σε αυτήν την ομάδα. Είναι ο μόνος λόγος που είμαι εδώ. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που είμαι ο αποκλειστικός προπονητής της Chris Evans Racing και που μπορώ να τους εκπροσωπώ πίσω από το τιμόνι, οπότε ευχαριστώ Chris. Κάναμε καλό αγώνα. «Θα πάμε στο Sonoma και ελπίζουμε να το κάνουμε ξανά».

Οι διαγωνιζόμενοι της σειράς CUBE 3 Architecture TA2 είχαν έναν δύσκολο αγώνα, με αρκετούς αισιόδοξους υποψήφιους να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο αγώνισμα των 35 γύρων. Ο νικητής του αγώνα του Σαββάτου και τέταρτος βασικός Tim Barber, στο Νο. 33 DIG Motorsports Ford Mustang, αντιμετώπισε ένα μηχανικό πρόβλημα πριν κυματίσει η πράσινη σημαία, μπαίνει στο γκαράζ και τερματίζει τελευταίος στον αγωνιστικό χώρο.

Με το γήπεδο να έχει σημειωθεί από τους ταχύτερους χρόνους στον πρώτο αγώνα, ο Ken Sutherland στο Νο. 68 Kallberg Racing/Wyatt Fire Chevrolet Camaro ξεκίνησε τον αγώνα από την πρώτη θέση και κράτησε το προβάδισμα για τους περισσότερους από τους πρώτους 10 γύρους. , αντιμετωπίζοντας μόνο έναν σύντομη πρόκληση. του Bobby Hodges στο Νο 54 NATC Ford Mustang. Δυστυχώς, ο Sutherland και ο Michael LaPaglia στο No. 31 Papini’s Garage/FAST Auto Ford Mustang ήρθαν δίπλα-δίπλα σε επαφή ενώ ο LaPaglia προσπάθησε να περάσει, με αποτέλεσμα ο Sutherland να βγει εκτός πορείας. Ο οδηγός του Νο. 68 μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα του, αλλά έπεσε στην όγδοη θέση.

Ο LaPaglia πήρε το προβάδισμα στην κατηγορία, δημιουργώντας γρήγορα ένα χάσμα μεταξύ του αυτοκινήτου του και του Hodges, ο οποίος ήταν στη δεύτερη θέση. Πίσω τους, ο Barry Boes στο No. 32 Accio Data/TRB Autosport Ford Mustang, ο Tim Lynn στο No. 17 RoofOptions Ford Mustang και ο Troy Ermish στο No. 38 Ermish Racing Ford Mustang διαγωνίστηκαν για θέσεις στην πρώτη πεντάδα. Ο Ermish ήρθε στην τρίτη θέση και ακολούθησαν οι Lynn και Boes. Η πρώτη πεντάδα παρέμεινε η ίδια μέχρι τον 24ο γύρο, όταν ο Hodges περιστράφηκε και έπεσε στην πέμπτη θέση στην κατηγορία. Μόλις ο Ermish και ο Lynn πέρασαν στη δεύτερη και τρίτη θέση, αντίστοιχα, διατήρησαν τις θέσεις τους για τους υπόλοιπους 11 γύρους.

Στον 30ο γύρο, ο Σάδερλαντ επέστρεψε στην πρώτη πεντάδα, περνώντας τον Χότζες στην πέμπτη θέση. Στους τελευταίους γύρους, ο Σάδερλαντ δεν μπόρεσε να προσπεράσει τον Μπόες, ο οποίος υπερασπίστηκε την τέταρτη θέση μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο LaPaglia, ο οποίος δεν κοίταξε ποτέ πίσω αφού πήρε το προβάδισμα νωρίς στον αγώνα, πέρασε τη γραμμή τερματισμού για να πάρει την πρώτη του νίκη για το 2024.

«Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος, καθώς ήρθα δεύτερος χθες και εκμεταλλεύομαι και πήρα τη νίκη σήμερα σε μερικές πολύ δύσκολες συνθήκες», είπε ο LaPaglia. «Αυτή είναι η πρώτη μου επέτειος που αγωνίζομαι στο TA2, οπότε είμαι χαρούμενος με την πρόοδο που έχουμε κάνει, χαρούμενος με όλα όσα μάθαμε. Ήταν διασκεδαστικό. Είναι μια υπέροχη ομάδα ανδρών με την οποία αγωνιζόμαστε, μια εξαιρετική οργάνωση. Είμαι τόσο χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ. Θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς μου, τη μαμά μου και τον μπαμπά μου. Η μαμά δεν θα μπορούσε να είναι εδώ, αλλά ο μπαμπάς είναι μαζί μου σε κάθε βήμα, οπότε σε ευχαριστώ, μπαμπά. Και ο πεθερός μου, ο Κόλιν, ο παππούς μου είναι εδώ και μας βοηθάει, ο θείος μου ο Σκοτ ​​είναι εδώ. Και μετά, φυσικά, ο Robert και ο Richard Papini από το Papini’s Garage. Έστησαν το μονοθέσιο και ουσιαστικά έκαναν τα πάντα για να μπορέσω να βγω στην πίστα και να κάνω ό,τι μπορώ. Είναι υπέροχο να έχεις οικογένεια και φίλους εδώ. Απλώς το κάνει πιο διασκεδαστικό, το κάνει πιο ξεχωριστό για αυτή τη νίκη. Λοιπόν, χαιρετισμούς και ευχαριστώ σε όλους.”

Και οι δύο συμμετέχοντες στο TA αντιμετώπισαν προβλήματα στον δεύτερο αγώνα. Ο νικητής Greg Pickett στο Νο. 6 Pickett Racing Ford Mustang αναγκάστηκε να ξεκινήσει στο πίσω μέρος του γηπέδου επειδή δεν κατάφερε να διατηρήσει τη θέση του στους γύρους ρυθμού, και στη συνέχεια έφυγε από την πορεία στον τέταρτο γύρο, απαιτώντας ρυμούλκηση. Ωστόσο, επέστρεψε στην πίστα πέντε γύρους αργότερα και κατάφερε να πάρει την καρό σημαία. Ο Steve Goldman στο Νο. 13 LIG Racing Chevrolet Corvette κληρονόμησε το προβάδισμα όταν ο Pickett πήγε στα paddock, αλλά γύρισε στον Γύρο 19 και αναγκάστηκε να αποσυρθεί νωρίς λόγω βλάβης στην εξάτμιση.

«Λοιπόν, ακούστε, αυτή ήταν μια δύσκολη ερώτηση», είπε ο Pickett. «Στην αρχή είχαμε κάποια ηλεκτρολογικά προβλήματα. Το κοκάλωσα και το ξανασυνθέσαμε. Τότε ήταν αρκετά γρήγορο. ζωντάνεψε λίγο. Τα καταφέραμε, αλλά πριν από αυτό διασκέδαζα περισσότερο σε ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο. Για την ομάδα μου, είσαι ο καλύτερος. Θέλω να το πω αυτό. Ο Στίβι Ντικς και όλα τα αγόρια. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα σε αυτή την ηλικία. Αυτές είναι αναμνήσεις που δεν θα ξεχάσω. Χάρη στην οικογένειά μου, είσαι ο καλύτερος. Η κόρη μου είναι εδώ με δύο από τα εγγόνια μου που είναι [awesome] καρτ. Κοιτάξτε, μια από αυτές τις μέρες θα ακούσετε για αυτούς τους τύπους».

Ως ο μοναδικός εισερχόμενος στο GT, ο David Hampton διαγωνίστηκε με τις υπόλοιπες κατηγορίες με το No. 14 AR Motorsports Porsche Cayman GT4 CS. Αφού ξεκίνησε στην 21η θέση στο σύνολο, ο Χάμπτον τερμάτισε 15ος, κερδίζοντας τη δεύτερη νίκη του στον δικέφαλο Thunderhill.

«Ο αγώνας ήταν αρκετά διασκεδαστικός», είπε ο Hampton στο βάθρο. «Έχω λίγη σαλάτα μπροστά, οπότε έψαχνα για κρέας με το κόκκαλο. Παρακάμψαμε λίγο. Γλιστρούσε, αλλά συνέχισα να σπρώχνω και να σπρώχνω και να σπρώχνω. Προσπαθούσα να γλιστρήσω λίγο το αυτοκίνητο, προσπαθώντας να συνηθίσω το νέο αυτοκίνητο. Εκτιμώ πολύ τους γρήγορους οδηγούς που με φρόντισαν. Προσπαθούσα να τα φροντίσω και να μείνω εκεί που έπρεπε να είμαι. Πρέπει να ευχαριστήσω τον Θεό για αυτό. Αυτό ήταν ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο. Επιστρέψαμε με όλο το αυτοκίνητο και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.”

Το Δυτικό Πρωτάθλημα επιστρέφει στην πίστα στο Sonoma Raceway για το Sonoma SpeedTour, 18-21 Απριλίου.