April 21, 2024

Ο Kyle Larson πετυχαίνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο NASCAR Cup Series στο Λας Βέγκας

auto mar 03 pennzoil 400 nascar cup series που παρουσιάζει η jiffy lube

Ο Λάρσον πετυχαίνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Vegas CupΕικονίδιο Sportswire – Getty Images

Με βάση μόνο το box score, μπορεί να σκεφτείτε ότι ο Kyle Larson κυριάρχησε στον αγώνα Pennzoil 400 NASCAR Cup Series της Κυριακής στο Las Vegas Motor Speedway.

Θα έκανες λάθος.

Ναι, ο Λάρσον οδήγησε 181 από τους 267 γύρους στην πίστα 1,5 μιλίων. Ο Kyle Busch ήταν ο δεύτερος: 18. Και ναι, ο Larson σάρωσε τα δύο πρώτα στάδια και πήρε την καρό σημαία για να εξασφαλίσει την τρίτη του νίκη στο Λας Βέγκας, ισοφαρίζοντας τους Joey Logano και Brad Keselowski για τους πιο ενεργούς οδηγούς του Κυπέλλου χρόνος.

Η αλήθεια είναι ότι ο Larson έπρεπε να χρησιμοποιήσει όλες τις άριστες οδηγικές του ικανότητες για να κρατήσει τον Tyler Reddick μετά από μια επανεκκίνηση με 27 γύρους να απομένουν. Ο Λάρσον είχε ταχύτητα σπριντ, αρκετή για να δημιουργήσει σημαντικά προβάδισμα νωρίς σε έναν αγώνα.

Αλλά ο Reddick θα άρχιζε σύντομα να μειώνει τη διαφορά, σε σημείο που με δύο γύρους να απομένουν, ο Reddick ήταν μόλις 0,143 δευτερόλεπτα πίσω από τον Larson στη γραμμή, περίπου ένα μήκος αυτοκινήτου.

Ο Larson, ωστόσο, ήταν ικανός να βάλει το Νο. 5 Hendrick Motorsports Chevrolet του σε θέση να εμποδίσει την πρόοδο του No. 45 23XI Toyota του Reddick, και όταν ο αγώνας τελείωσε δύο γύρους αργότερα, ο Larson είχε αυξήσει το περιθώριο στα 0,441 δευτερόλεπτα.

«Ήξερα ότι ο Τάιλερ θα ήταν ο τύπος που θα νικούσε από το πρώτο στάδιο», είπε ο Λάρσον, ο οποίος κέρδισε για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν και για 24η φορά στην καριέρα του. «Ήταν πολύ γρήγορα εκεί. Ήλπιζα ότι αυτοί οι τύποι θα συνέχιζαν να τρέχουν λίγο πιο πίσω μου, γιατί ένιωθα ότι ο χρόνος θα τελείωνε καθώς έτρεχε πολύ δυνατά και πήρε το τρέιλερ για να με πιάσει στο τέλος.

«Ευτυχώς, μπόρεσα να το κλειδώσω στον αέρα για μερικές στροφές και να το σφίξω. Νόμιζα ότι αυτός και ο (23XI συμπαίκτης) Bubba (Wallace) επρόκειτο να συνεργαστούν ξανά για να χτίσουν μια καριέρα, οπότε χάρηκα που δεν συνέβη.

«Αλλά γενικά, εξαιρετική δουλειά που έκανε αυτή η ομάδα της Hendrick Cars Chevy και μόνο η εκτέλεσή της, το pit road, οι επανεκκινήσεις, όλα αυτά ήταν υπέροχα. Είναι υπέροχο να κερδίζεις ξανά εδώ στο Λας Βέγκας. Διαδοχικά, σάρωσε ξανά όλα τα στάδια. Δεν μπορείς να ζητήσεις πολλά περισσότερα».

Οι τελευταίοι γύροι έφεραν ένα οικείο μοτίβο που είχε αναπτυχθεί κατά τη διάρκεια του αγώνα. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο στάδιο, ο Reddick πλησίαζε γρήγορα τον Larson, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει αρκετά πριν τελειώσουν τα στάδια. Το τέλος του αγώνα ήταν déjà vu.

“Ναι, ο Kyle έκανε πολύ καλή δουλειά εξαλείφοντας σχεδόν κάθε επιλογή που είχε για να κλείσει το χάσμα”, είπε ο Reddick, η αιτία του οποίου αμαυρώθηκε από προβλήματα στο pit road, συμπεριλαμβανομένης μιας τσουλήθρας στο στάβλο του. «Ναι, φαινόταν πολύ καλός στη μέση και εγώ ήμουν προφανώς πολύ καλός στο κάτω μέρος. Απλώς δεν με άφησε ποτέ να το έχω.

Κύπελλο nascar pennzoil 400 seriesΚύπελλο nascar pennzoil 400 series

Ο Kyle Larson, οδηγός του No. 5 HendrickCars.com Chevrolet και ο Tyler Reddick, οδηγός του No. 45 Nasty Beast Toyota, διαγωνίζονται κατά τη διάρκεια του NASCAR Cup Series Pennzoil 400 στο Las Vegas Motor Speedway στις 3 Μαρτίου 2024 στο Λας Βέγκας, Νεβάδα.Chris Graythen – Getty Images

«Συνέχισα να προσπαθώ να τρέχω όλο και πιο ψηλά, και αυτός έτρεχε ακριβώς στη μέση της πίστας, ήταν αρκετά αποτελεσματικός στο να μπλοκάρει και τις δύο λωρίδες. Κάθε φορά που πλησίαζα, ήμασταν αρκετά ανοιχτοί στις στροφές 1 και 2 που μπορούσε να αμυνθεί αρκετά καλά. Είναι απογοητευτικό. Νιώθω ότι δεν ήμασταν ποτέ μπροστά όλη μέρα μέχρι να φτάσουμε στο τέλος της σκηνής».

Η νίκη ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για τον Larson στο Sin City και η 10η στο LVMS για τον ιδιοκτήτη της ομάδας Rick Hendrick, τα μονοθέσια του οποίου έχουν κερδίσει τέσσερις διαδοχικούς ανοιξιάτικους αγώνες στην ενδιάμεση πίστα.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της Chevrolet για να ξεκινήσει τη σεζόν.

Ο βασιλιάς πρωταθλητής της σειράς Ryan Blaney τερμάτισε τρίτος, ακολουθούμενος από τον Ross Chastain, ο οποίος ξεκίνησε από το πίσω μέρος του γηπέδου λόγω μη εγκεκριμένης προσαρμογής στο No. 1 Chevrolet Trackhouse του (αντικαθιστώντας ένα αποσπασμένο τμήμα του περιβλήματος του αυτοκινήτου του). ). Ο Chastain ξεπέρασε επίσης μια ποινή υπέρβασης ταχύτητας σε pit road που επιβλήθηκε κατά τη διάρκεια μιας στάσης με πράσινη σημαία στον Γύρο 121.

Ο Τάι Γκιμπς ανέκαμψε μετά από παραβίαση ελαστικού και τερμάτισε πέμπτος, ακολουθούμενος από τον Νόα Γκράγκσον, τον Μάρτιν Τρούξ Τζούνιορ, τον Ντένι Χάμλιν, τον πολιτικογράφο Joey Logano και τον νικητή του Daytona 500.

Ο William Byron, ο οποίος υπερασπίστηκε τον εαυτό του από έναν χαμένο γύρο αφαιρώντας μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών που είχε κολλήσει στη μύτη του αυτοκινήτου του στην ανεμοδαρμένη πίστα.

Ο Λάρσον πήρε το θερμό προβάδισμα από τον Μπους, ο οποίος τερμάτισε 26ος αφού δέχτηκε ένα πέναλτι επειδή σταμάτησε έξω από την περιοχή του στα μέσα του τελικού σταδίου. Ο Blaney είναι δεύτερος στη βαθμολογία, οκτώ βαθμούς πίσω από τον Larson. Ο Μπους έπεσε στην έκτη θέση, με 23 βαθμούς πίσω.

14. (22) Erik Jones, Toyota, 267.

15. (14) Carson Hocevar #, Chevrolet, 267.

16. (19) Austin Dillon, Chevrolet, 267.

17. (13) Ricky Stenhouse Jr., Chevrolet, 267.

18. (23) Alex Bowman, Chevrolet, 267.

19. (34) Daniel Hemric, Chevrolet, 267.

20. (26) Josh Berry #, Ford, 267.

21. (6) Chase Briscoe, Ford, 267.

22. (27) John Hunter Nemechek, Toyota, 267.

36. (24) Zane Smith #, Chevrolet, 254.

37. (9) Chris Buescher, Ford, Accident, 27.

Μέση ταχύτητα νικητή αγώνα: 133.192 mph.

Χρόνος αγώνα: 3 ώρες, 0 λεπτά, 25 δευτερόλεπτα. Περιθώριο Νίκης: 0,441 δευτερόλεπτα.

Σημαίες προσοχής: 6 για 35 γύρους.

Αλλαγές αρχηγού: 24 μεταξύ 15 οδηγών.

Αρχηγοί γύρου: J. Logano 1-2;K. Larson 3-12;D. Hemeric 13;C. Büscher 14-15;C. Briscoe 16; W. Βύρων 17-30·Κ. Larson 31;D. Σουάρες 32-42· Κ. Μπους 43-60· Κ. Λάρσον 61-84· Μ. Truex Jr.85-88;D. Hamlin 89-104· Κ. Larson 105-119· R. Chastain 120;T. Reddick 121· K. Larson 122-158· Α. Μπάουμαν 159-161· Κ. Larson 162-210; W. Byron 211;D. Σουάρες 212-215· Μ. McDowell 216-219;D. Kraus 220-221; K. Larson 222-239· R. Chastain 240;K. Λάρσον 241-267.

Σύνοψη αρχηγού (οδηγός, αρχηγός χρόνου, αρχηγός γύρου): Kyle Larson 8 φορές σε 181 γύρους. Kyle Busch 1 φορά σε 18 γύρους. Denny Hamlin 1 φορά σε 16 γύρους. William Byron 2 φορές για 15 γύρους. Daniel Suárez 2 φορές σε 15 γύρους. Michael McDowell 1 φορά για 4 γύρους. Martin Truex Jr. 1 φορά για 4 γύρους. Alex Bowman 1 φορά για 3 γύρους. Ross Chastain 2 φορές για 2 γύρους. Joey Logano 1 φορά για 2 γύρους. Derek Kraus 1 φορά για 2 γύρους. Chris Buescher 1 φορά για 2 γύρους. Chase Briscoe 1 φορά για 1 γύρο. Daniel Hemric 1 φορά για 1 στροφή. Tyler Reddick 1 φορά για 1 γύρο.

Στάδιο #1 Top Ten: 5,45,19,8,11,54,7,1,2,20

Στάδιο #2 Top Ten: 5,45,11,12,19,9,3,48,22,43