April 21, 2024

Ο Barber κερδίζει το TA2 στο Thunderhill μετά από σχεδόν δύο δεκαετίες απουσίας

Ο Tim Barber στο Νο. 33 DIG Motorsports Ford Mustang διαγωνίστηκε στη σειρά Trans Am που παρουσίασε η Pirelli για πρώτη φορά από το 2005, σημειώνοντας μια νίκη στο πρωτάθλημα Δυτικής έναρξης της σεζόν στο Thunderhill Raceway Park. Ο Barber πήρε το βραβείο pole νωρίτερα την ημέρα πριν προηγηθεί σε κάθε γύρο στην ανταγωνιστική σειρά CUBE 3 Architecture TA2.

Ξεκινώντας από την pole position, ο Barber ξεκίνησε καθαρά, αλλά δεν άργησε να αντιμετωπίσει τον ανταγωνισμό από τον Michael LaPaglia στο No. 31 Papini’s Garage/FAST Auto Ford Mustang. Αφού ξεκίνησε τρίτος, ο LaPaglia ανέβηκε στη δεύτερη θέση με την επανεκκίνηση του 8ου γύρου μετά από μια κίτρινη κάρτα σε πλήρη διαδρομή. Από εκεί, οι δυο τους έτρεξαν αντιμέτωποι, με λιγότερο από ένα δέκατο του δευτερολέπτου μεταξύ τους, αλλά ο LaPaglia δεν μπόρεσε να κάνει το βήμα προς το προβάδισμα.

Πίσω τους, ο Troy Ermish στο Νο. 38 Ermish Racing Ford Mustang πολέμησε τον Bobby Hodges στο No. 54 NATC Ford Mustang και τον Ken Sutherland στο No. 68 Kallberg Racing/Wyatt Fire Chevrolet Camaro. Οι τρεις οδηγοί δεν ήταν ποτέ μακριά ο ένας από τον άλλο, ανταλλάσσοντας θέσεις, και στον 14ο γύρο, ο Barry Boes στο Νο. 32 Accio Data/TRB Autosport Mustang τέθηκε σε δράση. Ενώ ο Ermish έπεσε στην έκτη θέση, οι Hodges, Sutherland και Boes συνέχισαν να αγωνίζονται. Ο Σάδερλαντ έφτασε στην τρίτη θέση στον 17ο γύρο, με τους Hodges, Boes και Ermish να βρίσκονται κοντά του. Δυστυχώς, μετά από μια επανεκκίνηση στον Γύρο 21, ο Χότζες έκανε περιστροφή στη στροφή 3. Ενώ το σφιχτά γεμάτο γήπεδο μπόρεσε να αποτρέψει την επαφή με τον Χότζες, έπεσε από τους πρώτους 15, αφήνοντας τους Boes και Ermish να παλεύουν για την τέταρτη θέση. Στο τέλος, ο Ermish πήρε την τέταρτη θέση στον 22ο γύρο και ο Boes παρέμεινε πέμπτος μέχρι να κυματίσει η καρό σημαία στον γύρο 29. Ο Barber πήρε τη νίκη, ενώ ο LaPaglia και ο Sutherland ολοκλήρωσαν το βάθρο.

«Μιγκέλ [LaPaglia] Με κράτησε ειλικρινή όλη την ώρα», είπε ο Μπάρμπερ. «Ένιωσα ότι ήμασταν λίγο καλύτερα και οι κίτρινοι με έσωσαν πραγματικά. Στις επανεκκινήσεις, μπορούσα να ανοίξω λίγο και μετά με έπαιρνε σιγά σιγά. Μετά το δεύτερο κίτρινο συνειδητοποίησα ότι απλώς δυσκολευόμουν, κλειδώνοντας τα πίσω φρένα. Η προκατάληψη του φρένου κινούνταν προς τα πίσω. Τελικά κοίταξα τον διαγώνιο αριθμό και μπορούσα να δω τη μπάρα στο πεντάλ μου. Άρχισα λοιπόν να κάνω πίσω και δεν ήταν τόσο μεγάλη υπόθεση, αλλά ο Michael ήταν εκεί. «Ήταν ένας κλειστός αγώνας».

Η μόνη προηγούμενη νίκη του Barber ήταν μια νίκη στο Εθνικό Πρωτάθλημα κατηγορίας GTA στο Grand Prix του West Edmonton Mall του Έντμοντον τον Ιούλιο του 2005. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη του σε μόλις επτά συνολικά εκκινήσεις Trans Am.

Η κατηγορία XGT είχε ένα ασυνήθιστο ξεκίνημα στον αγώνα, με μόνο έναν από τους πέντε αγωνιζόμενους να κάνει έναν γύρο κατά τη διάρκεια των προκριματικών λόγω ανέμου και υγρών συνθηκών πίστας το πρωί. Στο ντεμπούτο του στο Trans Am, ο Rick Wright στο Νο. 45 AR Motorsports Audi R8 LMS GT3 είχε ένα γρήγορο αυτοκίνητο από την αρχή, κατακτώντας την τέταρτη θέση συνολικά, ενώ οι ανταγωνιστές του XGT ξεκίνησαν στο πίσω μέρος του γηπέδου. Με τον πρωταθλητή TA2 του 2022 Thomas Merrill να τον προπονεί, ο Wright κράτησε το προβάδισμα μέχρι τον 11ο γύρο, όταν βγήκε από την πίστα και έπεσε στη 17η θέση.

Η Michelle Nagai στο Νο. 72 Nagai Racing/Berkeley Jet Drive Camaro πήρε το προβάδισμα στην κατηγορία από την 11η, ανεβαίνοντας στις τάξεις για να τερματίσει στην έκτη θέση συνολικά. Η Nagai είχε ακολουθηθεί στενά από την αυτοκινητοβιομηχανία της, Chris Evans, στο No. 92 Central Welding Supply Ford Mustang, αλλά ο πρωταθλητής SGT του 2022 είχε ένα μηχανικό πρόβλημα που τον έβγαλε από τον αγώνα στον 17ο γύρο. Ο Evans πήγε στον συμπαίκτη του Rob Gordon (Όχι 79 Chris Evans Race Cars Ford Mustang), ο οποίος έφυγε εκτός πορείας στον δεύτερο γύρο, στο γκαράζ, και οι δύο τερμάτισαν τέταρτοι και πέμπτοι στην κατηγορία, αντίστοιχα. Ο Ράιτ μπόρεσε να ανακάμψει από τα πρώτα του προβλήματα, προχωρώντας στη δεύτερη θέση στην κατηγορία και ο Τιμ Ράνκιν τον ακολούθησε μέχρι τη γραμμή τερματισμού με το Νο. 5 TCR IT Solutions Ford Mustang.

«Ο Κρις Έβανς και ο Τζεφ Τζέφερσον έχτισαν ένα απίστευτο ταξίδι. «Είναι θηρίο», είπε ο Ναγκάι. «Πρέπει να το δώσω στον καλό Κύριο. Πρέπει να το παραδώσω στην ομάδα μου, στον άντρα μου, στους φίλους μου. Συναγωνιστές μου, σας ευχαριστώ όλους πολύ. Αύριο είναι μια άλλη μέρα. Ας το βελτιώσουμε αυτό. Ας το χωρίσουμε. Ας το κάνουμε να συμβεί».

Ξεκινώντας ένατος στη γενική θέση, ο Greg Pickett είχε ένα γρήγορο Νο. 6 Pickett Racing Ford Mustang, το οποίο έδειξε ανέβηκε γρήγορα στη βαθμολογία, ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα στον 10ο γύρο και πήρε το γενικό προβάδισμα στον γύρο 12. Δυστυχώς, έφυγε από τον πίστα. έναν γύρο αργότερα, που τον άφησε στη 19η θέση. Ο Steve Goldman στο Νο. 13 της LIG Racing Chevrolet Corvette, ο οποίος ξεκίνησε 19ος αφού δεν έκανε γύρο στα προκριματικά, ανέβηκε πέντε θέσεις και τερμάτισε 14ος συνολικά, ενώ ο Pickett κατάφερε να τερματίσει 16ος.

«Λοιπόν, χαίρομαι που τον έφερα σπίτι μονοκόμματο», είπε ο Γκόλντμαν γελώντας. «Οφείλω ένα μεγάλο χρέος ευγνωμοσύνης στον Γκρεγκ [Pickett] Εδώ να στρίψω για να μείνω εδώ. Σας ευχαριστώ πολύ λοιπόν, το εκτιμώ. Θέλω πραγματικά να ευχαριστήσω τον Connor, τον Tim και τον John που έκαναν όλο αυτό να συμβεί. Ήταν μια πρόκληση. Δυσκολεύομαι με τη μετάδοση μου όλο το Σαββατοκύριακο. Έχει βγει εκτός προσαρμογής. Άρα, αυτό ήταν μια μεγάλη απόσπαση της προσοχής».

Ως ο μοναδικός οδηγός στην κατηγορία GT, ο David Hampton κέρδισε με το No. 14 AR Motorsports Porsche Cayman GT4 CS MR. Ο Χάμπτον ξεκίνησε 17ος στο σύνολο και αναμίχθηκε με αυτοκίνητα από όλες τις κατηγορίες πριν τερματίσει 13ος.

“Θα σας πω κάτι, αυτοί οι τύποι έχουν τόση δύναμη και κάνουν τόσο θόρυβο, είναι απλά τρομακτικό όταν βγαίνουν όλοι έξω, αλλά πραγματικά σέβομαι τους οδηγούς”, είπε ο Hampton για τους ανταγωνιστές του TA, TA2 και XGT. «Όλοι έκαναν υπέροχη δουλειά. Απλώς προσπαθώ να κρατήσω τη γραμμή μου και να πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ και να μείνω έξω από το δρόμο τους. Ήταν πολύ διασκεδαστικό σήμερα. Η ομάδα μου έκανε υπέροχη δουλειά. Το AR Motorsports και ο προπονητής μου με πιέζουν όσο μπορώ. Αυτό λοιπόν είναι πραγματικά διασκεδαστικό. Έχουμε καινούργιο αυτοκίνητο. Ελπίζω αύριο να μπορώ να είμαι λίγο πιο γρήγορος και να είμαι μπροστά από αυτά τα παιδιά».

Ο δεύτερος αγώνας του Thunderhill SpeedTour είναι την Κυριακή στις 12:40 μ.μ. ώρα Ειρηνικού. Οι ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να προπονηθούν από τις 9:00 έως τις 9:25 π.μ. PT και το πλέγμα εκκίνησης θα οριστεί με βάση τους ταχύτερους χρόνους στον πρώτο αγώνα, που θα τοποθετήσει τον Pickett του TA στην πρώτη θέση, ξεκινώντας από τον Sutherland στο TA2. . Ο Έβανς έχει αποσύρει το Νο. 92 αυτοκίνητό του από τον αγώνα, αντικαθιστώντας το με το Νο. 2 Κρις Έβανς Αγωνιστικά Αυτοκίνητα Ford Mustang που θα οδηγείται από τον περσινό πρωταθλητή του XGT, Γουίλ Ρότζερς.