April 19, 2024

Ο Σουάρες κερδίζει την Ατλάντα με μόλις 0,003 δευτερόλεπτα σε ένα επικό φωτογραφικό φινίρισμα τριών δρόμων

Ήταν μια καριέρα με αξιοσημείωτα σκαμπανεβάσματα.

Ήταν ένας αγώνας εντυπωσιακής δράσης τεσσάρων κατευθύνσεων σε καμπύλες που δεν είχαν σχεδιαστεί για να φιλοξενήσουν ένα τέτοιο κατόρθωμα.

Και ήταν απολύτως κατάλληλο ότι ο αγώνας Ambetter Health 400 NASCAR Cup Series της Κυριακής στο Atlanta Motor Speedway ολοκληρώθηκε με ένα φωτογραφικό φινίρισμα τριών πλατύων, με τον Daniel Suarez της Trackhouse Racing να ξεπερνά τον Ryan Blaney κατά ένα ή δύο εκατοστά στη γραμμή τερματισμού.

Η χρονομέτρηση και η βαθμολογία του NASCAR έδειξαν τον Suarez μπροστά από τον Blaney κατά 0,003 δευτερόλεπτα στη γραμμή, με τον Kyle Busch να είναι τρίτος, 0,007 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή του αγώνα.

Καθώς και οι τρεις οδηγοί επιτάχυναν στις δύο τελευταίες στροφές, ο Suarez έμεινε στην εξωτερική λωρίδα με τον Blaney στο κάτω μέρος και τον Busch στη μέση. Ο Σουάρες προχώρησε πιο κοντά στη γραμμή του τερματισμού για να κερδίσει τη δεύτερη νίκη της καριέρας του και την πρώτη από τον Ιούνιο του 2022 στη Σονόμα, με πολύ μικρή διαφορά.

Ο Suarez, του οποίου το No. 99 Trackhouse Race Chevrolet υπέστη ζημιά στο καπό του δεύτερου γύρου στη στροφή 1, είχε το προβάδισμα για επανεκκίνηση με πέντε γύρους να απομένουν, αφού το No. 4 Stewart-Haas Racing Ford του Josh Berry θα συγκρουστεί με τον Carson . Το No. 77 Spire Motorsports Chevrolet του Hocevar στον 249 γύρο από 260 έφερε τη 10η και τελευταία προσοχή του αγώνα.

Ο Blaney, ο υπερασπιστής πρωταθλητής της σειράς, κατέλαβε την πρώτη θέση σχεδόν αμέσως και την κράτησε για τέσσερις γύρους, αλλά ο Suarez και ο Busch πραγματοποίησαν διαδρομές στον τελικό και στη μεσαία λωρίδα, αντίστοιχα. Ο Blaney επέλεξε να κάνει το στοίχημά του για τη νίκη από την κάτω λωρίδα και τα κατάφερε.

«Ήταν πολύ κοντά, φίλε», είπε ο Σουάρες, ακόμα έκπληκτος που ήταν ο νικητής. «Ήταν πολύ κοντά. Ήταν ένας καλός αγώνας. Ο Ryan Blaney εκεί, ο Kyle Busch και ο Austin Cindric έκαναν επίσης εξαιρετική δουλειά πιέζοντας. Στο πίσω μέρος δεν με πίεσε γιατί ήξερε ότι θα το κάνω [screw] ο συμπαίκτης του, αλλά φίλε, τι δουλειά.

«Καταστρέφουμε [on] Δεύτερος γύρος. Τα παιδιά έκαναν καταπληκτική δουλειά επισκευάζοντας αυτό το αυτοκίνητο. Δεν μπορώ να ευχαριστήσω αρκετά όλους, την Trackhouse Racing, την Freeway Insurance, τη Chevrolet, όλους τους καταπληκτικούς θαυμαστές εδώ. Ελα!”

Καθώς ο τελευταίος γύρος εξελισσόταν, ο Blaney εξεπλάγη από τη δύναμη του αγώνα που τον προκάλεσε.

«Νόμιζα ότι είχα χαλαρώσει αρκετά μέσα [Turns] 1 και 2 για να μην επιτρέψουμε και στις δύο λωρίδες να έχουν τόσο μεγάλη βιασύνη», είπε ο Blaney. «Το έκανα όπως και στους τρεις γύρους πριν από το τέλος, και μπόρεσα να το χειριστώ πολύ καλά, και οι δύο λωρίδες πίεσαν πολύ δυνατά. Απλώς επέλεξα το κάτω μέρος και ήταν το πιο ασφαλές μέρος.

«Τι υπέροχο τέλος. Ευχαριστώ τους φιλάθλους για την παραμονή τους. Αυτό είναι πολύ αστείο. Είναι πάντα μια καλή στιγμή για να το κάνετε αυτό, τρέξτε καθαρά και με τρία μαξιλάρια μέχρι το τέλος. Ευτυχισμένος για τον Ντάνιελ. Ήταν υπέροχο να το δεις. Διασκεδαστικός αγώνας με τον Kyle. Δεν μπορώ να παραπονεθώ; Τα έχω κερδίσει επίσης με πολύ, πολύ λίγα, οπότε δεν μπορώ να παραπονεθώ πολύ όταν τα χάνω με τόσο μεγάλη διαφορά».

Για τον Μπους, το αποτέλεσμα ήταν προβλέψιμο, δεδομένης της θέσης των μονοθεσίων στις δύο τελευταίες στροφές.

«Ναι, συνήθως όποιος είναι πίσω μπαίνει [Turn] Το 3 επικρατεί στη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού με το πλάγιο ντραφτ και τα πάντα, οπότε ήμουν… Νομίζω ότι ήμουν δεύτερος στο Νο. 12 (Blaney) ακριβώς εκεί, και το Νο. 99 ήταν πιο πίσω, και έκανε τη γη. πήγαινε πίσω με την πλαϊνή γόμα και άλλα…

«Είναι καλό να βλέπεις τον Ντάνιελ να κερδίζει. Βοηθούσαμε ο ένας τον άλλον, ήμασταν συνεργάτες στην ομάδα Chevy και δουλέψαμε μαζί εκεί. Δείχνει ότι όταν έχεις φίλους και μπορείς να κάνεις συμμαχίες, φαίνεται να λειτουργούν και αυτό ήταν ένα καλό μέρος του σήμερα».

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν προάγγελος ενός άγριου τερματισμού.

Λίγες στιγμές αφότου διέσχισε τη γραμμή τερματισμού για να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο του αγώνα, ο Todd Gilliland σταμάτησε κοντά στο μπροστινό μέρος του γηπέδου και στοίβαξε τα μονοθέσια πίσω του. Συνολικά, συμμετείχαν 16 αυτοκίνητα, ρεκόρ για ένα περιστατικό στην πίστα των 1,54 μιλίων.

Οι μηχανές των Alex Bowman, Tyler Reddick, Christopher Bell και Noah Gragson υπέστησαν σοβαρές ζημιές. Ο Austin Dillon και ο Harrison Burton, τα πρώτα θύματα του Daytona 500 της περασμένης Δευτέρας, ήταν μέρος της μάχης σώμα με σώμα.

Ο Μπάρτον μπόρεσε να συνεχίσει, όπως και ο Σουάρες, ο οποίος έκανε πολλά pit stop ενώ η ομάδα του εργαζόταν για να επισκευάσει το αυτοκίνητό του. Ο Dillon έχασε δύο γύρους στο pit road, αλλά ανέκαμψε ως δικαιούχος της τρίτης και της τέταρτης προειδοποίησης.

Αν το τρακάρισμα στον δεύτερο γύρο ήταν ανασταλτικός παράγοντας για σχεδόν το μισό γήπεδο, η πρώτη προσπάθεια στα pit stops με πράσινη σημαία στο Stage 2 ήταν εξίσου ανησυχητική. Ο Polesitter Michael McDowell κλείδωσε τα φρένα του κοντά στην είσοδο του pit road στη στροφή 3 και συγκρούστηκε με τον νικητή του Daytona 500 William Byron, κοστίζοντας και στους δύο οδηγούς έναν γύρο.

Τα πέναλτι για την ταχύτητα εμπόδισαν τους Busch, Berry, Ross Chastain, Ricky Stenhouse Jr. και Bubba Wallace, και η ομάδα του Erik Jones έλαβε ποινή με λάστιχο. Όπως ο Μακ Ντάουελ και ο Μπάιρον, όλοι αυτοί οι οδηγοί βρήκαν τον εαυτό τους έναν γύρο κάτω μετά τις αντίστοιχες πάσες τους κάτω από το πράσινο.

Ωστόσο, με τις επόμενες προφυλάξεις, ανέκτησαν τον πρώτο γύρο και ο Μπους εργάστηκε για να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Cindric τερμάτισε τέταρτος, ακολουθούμενος από τους Wallace, Stenhouse, Chastain, McDowell και Chris Buescher, οι οποίοι σημείωσαν αξιέπαινη ανάκαμψη για το top-10.

Ο αγώνας παρουσίασε ρεκόρ 48 αλλαγών οδηγού μεταξύ 14 οδηγών, τον πέμπτο συνεχόμενο αγώνα στην Ατλάντα με περισσότερους από δώδεκα ηγέτες. Ο Gilliland οδήγησε σε έναν αγώνα 58 γύρους, ένα ομαδικό ρεκόρ για έναν μόνο αγώνα για οδηγό Front Row Motorsports. Ο Cindric προηγήθηκε για 32 γύρους, ακολουθούμενος από τον Blaney (31) και τον Busch (28).

Ο Σουάρες προηγήθηκε δύο φορές για εννέα γύρους.

Ο Joey Logano, ο υπερασπιστής νικητής του αγώνα, έλαβε κάποια ανεπιθύμητα νέα πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο οδηγός του Ford No. 22 θεωρήθηκε ότι παραβίασε τον κανόνα 14.3.1.1 της NASCAR που διέπει τον προστατευτικό ρουχισμό και τον εξοπλισμό του οδηγού.

Το αριστερό γάντι οδήγησης του Logano περιείχε ένα πλέγμα μεταξύ του αντίχειρα και του δείκτη, μια μη εξουσιοδοτημένη τροποποίηση σε εξοπλισμό εγκεκριμένο από το SFI. Κάτω από μια ποινή εντός πίστας, ο Logano έπεσε από τη δεύτερη θέση στο πίσω μέρος του γηπέδου για την εκκίνηση και άρχισε να περνάει κάτω από το pit road όταν η σύγκρουση στη στροφή 1 στον δεύτερο γύρο επιβράδυνε το γήπεδο.

Η δυστυχία των υπολοίπων ήταν ατυχία για τον Logano, ο οποίος ολοκλήρωσε τον ρυθμό του χωρίς να χάσει γύρο. Στο τέλος του Stage 1 ήταν στη 12η θέση, και μετά τους 10 καλύτερους σε pit στο διάλειμμα της σκηνής, ο Logano ήταν δεύτερος όταν το Stage 2 έγινε πράσινο.

Στον 99ο γύρο, ο Logano πέρασε τον Gilliland για το προβάδισμα ως μέρος μιας ομάδας έξι Ford στο μπροστινό μέρος του γηπέδου. Στον τελευταίο γύρο της σκηνής, ωστόσο, η τύχη του Logano έγινε ξανά ξινή όταν η Νο. 22 Mustang του ανέβασε την πίστα στο backstretch και μάζεψε τους Chris Buescher και Denny Hamlin.

Ρυμουλκούμενος στο pit stall του, ο Logano έχασε οκτώ γύρους και κάθε ελπίδα που μπορεί να είχε να υπερασπιστεί τη νίκη του το 2023.

Η σειρά NASCAR Cup κατευθύνεται στο Las Vegas Motor Speedway για το Pennzoil 400 που παρουσιάζεται από τον Jiffy Lube την Κυριακή 3 Μαρτίου στις 3:30 μ.μ. ET στο FOX, PRN και SiriusXM NASCAR Radio.