April 16, 2024

Ο Μπάιρον χαρίζει στον Χέντρικ μια 40η επέτειο για να θυμάται με τη νίκη του Daytona 500

Ο William Byron έδωσε στον ιδιοκτήτη της ομάδας Rick Hendrick κάτι επιπλέον για να γιορτάσει την 40η επέτειο του Hendrick Motorsports.

Σε έναν ξέφρενο αγώνα μετά από μια επανεκκίνηση στον 197ο γύρο των 200 στο Daytona 500, ο Μπάιρον έφτασε στη γραμμή τερματισμού και πήρε τη λευκή σημαία λίγες στιγμές πριν η NASCAR κηρύξει την πέμπτη προσοχή της νύχτας καθώς ο Ross Chastain συνετρίβη. Γλίστρησε άγρια ​​στο εσωτερικό του πεδίου γρασίδι από τον προφυλακτήρα του Ford του Austin Cindric.

Ο Alex Bowman ήταν σχεδόν δεύτερος σε σχέση με τον συμπαίκτη του τη στιγμή της προειδοποίησης, δίνοντας στον Hendrick ένα τέρμα δύο και την πρώτη νίκη του οργανισμού στο Great American Race από τότε που ο Jimmie Johnson κέρδισε τον συμπαίκτη του Dale Earnhardt Jr. στον στόχο το 2013.

Η νίκη ήταν η ένατη του Hendrick στο Daytona 500, ισοφαρίζοντας την εταιρεία με τις Petty Enterprises για τα περισσότερα στην ιστορία της πιο διάσημης εκδήλωσης Cup Series της NASCAR. Ο αγώνας αναβλήθηκε από Κυριακή για Δευτέρα λόγω της έντονης βροχόπτωσης το Σαββατοκύριακο.

«Είμαι απλώς ένα παιδί που έτρεξε με υπολογιστές και κέρδισε το Daytona 500», είπε ο 26χρονος Μπάιρον, ο οποίος κέρδισε την 11η νίκη στην καριέρα του και δεύτερος στο Daytona, ο πρώτος που έρχεται στον καλοκαιρινό αγώνα του 2020. το superspeedway 2,5 μιλίων.

“Δεν μπορώ να πιστέψω. Μακάρι να ήταν ο πατέρας μου εδώ. Είναι άρρωστος, αλλά αυτό είναι για αυτόν, φίλε. Έχουμε περάσει πολλά και καθίσαμε μαζί στις κερκίδες και παρακολουθούσαμε τον αγώνα (όταν ο Μπάιρον ήταν νεότερος). Αυτό είναι απίστευτα δροσερό.”

Ο Χέντρικ μετά βίας μπορούσε να συγκρατήσει την ευφορία του στο Victory Lane.

«Σου λέω, δεν θα μπορούσες να γράψεις καλύτερα το σενάριο», είπε. «Όταν σκεφτήκαμε να έρθουμε εδώ την πρώτη φορά, δεν πιστεύαμε ότι θα έπρεπε να είμαστε εδώ, νιώσαμε πολύ εκτός τόπου.

“Κερδίσαμε αυτό την 40ή μας μέρα, είναι απλά… και τώρα ισοφαρίσαμε ένα ρεκόρ, οπότε είναι καταπληκτικό.”

Πριν από την τελική επανεκκίνηση, ο Chastain έτρεχε στο μπροστινό μέρος του γηπέδου στον 192ο γύρο, όταν ένα χτύπημα του Alex Bowman έριξε εκτός φόρμας τον συμπαίκτη του Hendrick Motorsports William Byron και έσπρωξε τον Byron στο δεξιό πίσω μέρος του Ford. Brad Keselowski.

Ο Keselowski ανέβηκε στην πίστα προς το Ford του Joey Logano, ο οποίος είχε οδηγήσει σε έναν αγώνα 45 γύρους μέχρι εκείνο το σημείο. Το Ford του βασιλιά πρωταθλητή της σειράς Ryan Blaney ήταν μεταξύ των 23 αυτοκινήτων που ενεπλάκησαν στο ατύχημα που άφησε μια σειρά από παραβιασμένα οχήματα σκορπισμένα κατά μήκος της οδού.

Το ατύχημα έριξε εκτός αγώνα τους Blaney, Keselowski και Logano, μαζί με τον Tyler Reddick, τον υπερασπιζόμενο νικητή του αγώνα Ricky Stenhouse Jr., τον Daniel Suarez και τον Todd Gilliland. Η NASCAR κέρδισε την κούρσα για 15 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα για να καθαρίσει την πίστα.

«Ξανατρέξτε την πίστα», είπε ο Λογκάνο λυπημένα. «Είναι πολύ διασκεδαστικό μέχρι να συμβεί αυτό. Ήταν αρκετά ενδιαφέρον με πολύ σπρώξιμο και σπρώξιμο στο τέλος. Το αυτοκίνητό μας μπόρεσε να τον πάρει. Η Mustang μας ήταν πολύ γρήγορη. Θα μπορούσε να οδηγήσει μια γραμμή πολύ καλά. Σκέφτηκα ότι είχα γύρω μου τα αυτοκίνητα που ήθελα. «Είχα τουλάχιστον ένα που ήθελα γύρω μου, αλλά δεν μπορούσα να το κάνω να λειτουργήσει».

«Προφανώς, μισώ αυτό που συνέβη σε εκείνη την τελική ευθεία», είπε ο Μπάιρον για το ατύχημα. «Απλώς με έσπρωξαν και γύρισα στο πλάι μου. Αλλά είμαι πολύ περήφανος για αυτή την ομάδα, την 40η επέτειο σήμερα, Δευτέρα.

«Απλώς είμαστε εξαιρετικά ευλογημένοι και ευγνώμονες για όλες τις ευκαιρίες, και θέλουμε απλώς να το διατηρήσουμε έτσι. «Έχουμε πολλά να αποδείξουμε φέτος και προφανώς αυτή είναι μια καλή αρχή».

Είναι συζητήσιμο πόσα έχει να αποδείξει ο Μπάιρον. Πέρυσι κέρδισε τους έξι καλύτερους αγώνες της σειράς, προκρίθηκε στο Πρωτάθλημα 4 και τερμάτισε τρίτος στην τελική κατάταξη.

Ο αγώνας δεν είχε συμπληρώσει ούτε πέντε γύρους όταν ένα ατύχημα με οκτώ αυτοκίνητα στη στροφή 4 ξεκίνησε την αναπόφευκτη φθορά. Η επαφή από το Ford του Keselowski σε μια σφιχτή εξωτερική γραμμή χτύπησε το Toyota του John Hunter Nemechek στην κεντρική λωρίδα και στο πλάι του Ford του Harrison Burton.

Ο Μπάρτον γλίστρησε στο εσωτερικό, μαζεύοντας το Chevrolet του πρωτάρη Carson Hocevar. Το Νο 21 Mustang του Burton πετάχτηκε στην πίστα και συγκρούστηκε με το Ford του Kaz Grala και το Chevrolet του Austin Dillon. Πίσω από τον Dillon, ο Hocevar συνάντησε τον επτά φορές πρωταθλητή της σειράς Jimmie Johnson, ο οποίος δεν κατάφερε να αποφύγει τη σύγκρουση.

Το ατύχημα εξαφάνισε τα αυτοκίνητα των Burton, Hocevar και Grala. Ο Dillon πήρε το Νο. 3 Chevy του στο γκαράζ για εκτεταμένες επισκευές και ο Johnson έχασε δύο γύρους στο pit road καθώς το πλήρωμά του Legacy Motor Club εργαζόταν μανιωδώς για να επισκευάσει το Camry του.

«Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιος ήταν στο εξωτερικό μου», είπε ο Μπάρτον μετά από ένα ταξίδι στα φώτα της δημοσιότητας. «Φαινόταν σαν να δέχτηκαν μια άσχημη ώθηση ή να χαλαρώσουν και απλώς με χτύπησαν στη δεξιά πλευρά και με έστειλαν από την άλλη πλευρά.

«Το γρασίδι ήταν τόσο βρεγμένο που μόλις ανέβηκα σκέφτηκα ότι θα ήταν εντάξει, αλλά το αυτοκίνητο συνέχιζε και συνεχίζει… είναι τόσο λυπηρό που η μέρα μας τελείωσε όσο γρήγορα. Είχαμε ένα πολύ γρήγορο Ford. Είναι απλά κρίμα. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να προχωρήσουμε μπροστά και να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε την επόμενη εβδομάδα».

Χρειάστηκαν 187 ακόμη γύροι αγώνων προτού η κολοσσιαία σύγκρουση που επισκίασε το προηγούμενο περιστατικό, στένεψε το γήπεδο και δημιούργησε έναν αγώνα μέχρι τον τερματισμό μεταξύ των επιζώντων αυτοκινήτων.

Σε έναν αγώνα που περιλάμβανε 41 αλλαγές οδηγού μεταξύ 20 οδηγών, ο Christopher Bell ήρθε τρίτος, ακολουθούμενος από τους Corey LaJoie, Bubba Wallace και AJ Allmendinger. Η Chastain, η οποία δεν είχε αρκετό χώρο όταν έτρεξε στο εσωτερικό του Cindric στον προτελευταίο γύρο, τερμάτισε 21ος, μια θέση μπροστά από τον Cindric.

5. (24) Bubba Wallace, Toyota, 200.

6. (28) AJ Allmendinger(i), Chevrolet, 200.

7. (10) John Hunter Nemechek, Toyota, 200.

26. (22) Justin Haley, Ford, 199.

27. (39) Antonio Alfredo(i), Chevrolet, 198.

28. (23) Jimmie Johnson, Toyota, 196.

29. (3) Tyler Reddick, Toyota, Ατύχημα, 192.

30. (32) Ryan Blaney, Ford, Accident, 192.

31. (35) Ricky Stenhouse Jr., Chevrolet, Accident, 192.

32. (1) Joey Logano, Ford, Accident, 191.

33. (16) Brad Keselowski, Ford, Accident, 191.

34. (13) Daniel Suárez, Chevrolet, Ατύχημα, 191.

35. (31) Todd Gilliland, Ford, Accident, 191.

36. (2) Michael McDowell, Ford, 176.

37. (33) Austin Dillon, Chevrolet, 146.

38. (26) Kaz Grala #, Ford, Ατύχημα, 5.

39. (12) Χάρισον Μπάρτον, Φορντ, Ατύχημα, 5.

40. (9) Carson Hocevar #, Chevrolet, Ατύχημα, 5.

Μέση ταχύτητα του νικητή του αγώνα: 157,178 mph.

Χρόνος αγώνα: 3 ώρες, 10 λεπτά, 52 δευτερόλεπτα. Περιθώριο νίκης: δευτερόλεπτα υπό προσοχή.

Σημαίες προσοχής: 5 για 20 στροφές.

Αλλαγές αρχηγού: 41 μεταξύ 20 οδηγών.

Αρχηγοί γύρου: J. Logano 1;M. McDowell 2, J. Logano 3;M. McDowell 4, J. Logano 5-8;C. Bell 9-30;R. Blaney 31-39· M. McDowell 40-43; J. Baya #44;C. Έλιοτ 45-54; B. Wallace 55; N. Gragson 56-60;*. Ράγκαν 61-62· Κ. Busch 63-64, C. Έλιοτ 65-67· Β. Keselowski 68· K. Λάρσον 69-71; J. Logano 72-92· Τ. Γκίλιλαντ 93-108· Κ. Busch 109-113· Κ. Larson 114-117· Α. Cindrico 118-122· Κ. Busch 123; Α. Cindrico 124-128· Κ. Busch 129· R. Blaney 130-132; B. Keselowski 133-134; A. Cindrico 135-136· Β. Wallace 137· Α. Cindrico 138· B. Wallace 139; Α. Allmendinger(i) 140-148· K. Busch 149-150· C. LaJoie 151;D. Hamlin 152· Κ. Busch 153;D. Hamlin 154-162; J. Logano 163-180· R. Chastain 181-185;D. Σουάρες 186-187· Ρ. Chastain 188-196; W. Byron 197-200.

Σύνοψη αρχηγού (οδηγός, αρχηγός χρόνου, αρχηγός γύρου): Joey Logano 5 φορές σε 45 γύρους. Christopher Bell 1 φορά για 22 γύρους. Todd Gilliland 1 φορά σε 16 γύρους. Ross Chastain 2 φορές σε 14 γύρους. Austin Cindric 4 φορές σε 13 γύρους. Chase Elliott 2 φορές σε 13 γύρους. Kyle Busch 6 φορές σε 12 γύρους. Ryan Blaney 2 φορές σε 12 γύρους. Denny Hamlin 2 φορές για 10 γύρους. AJ Allmendinger(i) 1 φορά για 9 γύρους. Kyle Larson 2 φορές σε 7 γύρους. Michael McDowell 3 φορές σε 6 γύρους. Noah Gragson 1 φορά για 5 γύρους. William Byron 1 φορά για 4 γύρους. Brad Keselowski 2 φορές για 3 γύρους. Bubba Wallace 3 φορές για 3 γύρους. * David Ragan 1 φορά για 2 γύρους. Daniel Suárez 1 φορά για 2 γύρους. Corey LaJoie 1 φορά ανά 1 στροφή. Τζος Μπέρι #1 φορά για 1 γύρο.

Στάδιο 1 Top 10: 9,5,1,48,24,8,11,23,19,99

Στάδιο 2 Top 10: 12,2,99,8,45,24,23,47,16,17