April 21, 2024

Οι Konecny-less Flyers φλερτάρουν με αναστάτωση αλλά πέφτουν στους Rangers

Οι Konecny-less Flyers φλερτάρουν με αναστάτωση αλλά πέφτουν στους Rangers αρχικά εμφανίστηκε στο NBC Sports Philadelphia

Οι Flyers έχασαν πολύ τον Travis Konecny ​​στην ήττα του Σαββάτου με 2-1 από τους Rangers στο Wells Fargo Center.

Ο σύλλογος του John Tortorella ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του NHL. Αλλά χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ σε όλες τις καταστάσεις, η επίθεση τους έλειπε να τελειώσει.

Ο Konecny ​​έμεινε εκτός για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν λόγω τραυματισμού στο πάνω μέρος του σώματος. Έφυγε από τις προπονήσεις την Παρασκευή άβολα. Περισσότερα για την κατάστασή του εδώ.

Οι Flyers (30-21-7) έπεσαν σε 5-2-1 από την bye week και το διάλειμμα All-Star.

Ο Tyson Foerster σημείωσε το μοναδικό γκολ της ομάδας το Σάββατο. Οι Flyers πήγαν σε power play με 4:03 να απομένουν για το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μετατροπή.

Με το δίχτυ των Flyers άδειο, ο Sean Couturier σχεδόν ισοφάρισε το παιχνίδι στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα. Το μπακχάντ του σουτ του από κοντά πήρε σίδερο.

Το προβάδισμα των Flyers έναντι των Devils στον αγώνα Metropolitan Division μειώθηκε στους πέντε βαθμούς. Το New Jersey κέρδισε τους Canadiens, 4-3, το απόγευμα του Σαββάτου. Οι Devils έπαιξαν ένα παιχνίδι λιγότερο από τους Flyers και ήρθαν στη Φιλαδέλφεια τον Απρίλιο για έναν τελευταίο αγώνα με σώμα.

Η Νέα Υόρκη, 14 βαθμούς μπροστά από τους Flyers, έχει κερδίσει 10 συνεχόμενα παιχνίδια.

Οι Flyers είναι 0-2-0 εναντίον των Rangers (39-16-3) στην κανονική τους σεζόν. Οι σύλλογοι απομένουν δύο αγώνες, και οι δύο στο Madison Square Garden.

Με τον Konecny, αυτό ήταν ένα παιχνίδι μέτρησης για τους Flyers. Χωρίς τον Konecny, ήταν ένα πολύ, πολύ δύσκολο έργο.

«Παίξαμε σκληρά», είπε η Tortorella. «Ξέρω ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι απόψε».

Από το 2021-22, οι Flyers έχουν χάσει οκτώ από τις τελευταίες εννέα συναντήσεις τους με τη Νέα Υόρκη (1-6-2) και έχουν επικρατήσει με 29-13.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι μπλε φανέλες των Ρέιντζερς μπήκαν στο Wells Fargo Center το Σάββατο. Την περασμένη σεζόν, οι οπαδοί της Νέας Υόρκης κατέκλυσαν τη Φιλαδέλφεια για έναν αγώνα τον Μάρτιο. Ο Tortorella είπε “κατηγορήστε μας”, ότι η διοργάνωση έπρεπε να κάνει τους εντός έδρας αγώνες “μια δύσκολη είσοδο” ξανά.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων το Σάββατο ήταν 19.756.

Καθώς η ομάδα προχωρούσε, έχει νιώσει η Tortorella τους οπαδούς των Flyers να επιστρέφουν μαζί;

«Θέλω να μας φέρω στο μέρος και δεν είμαστε εκεί, όπου είναι δύσκολο να μπεις και να παίξεις», είπε ο προπονητής την Παρασκευή μετά την προπόνηση. «Πιστεύω ότι ένα από τα πράγματα που δεν έχουμε κατακτήσει πλήρως φέτος στην ανάπτυξή μας είναι ο πάγος στο σπίτι. Νομίζω ότι μερικές φορές είναι πιο δύσκολο να παίζεις στον πάγο στο σπίτι παρά στο δρόμο.

“Αλλά θέλω το κτίριο να είναι έτσι. Λυπάμαι, μπορείτε να το νιώσετε στους αγώνες. Αλλά θέλω να είναι ένα δεδομένος, που οι άνθρωποι λένε, “Ω, είναι δύσκολο να μπεις σε αυτό το μέρος.” Και οι οπαδοί είναι μεγάλο μέρος σε αυτό. Νομίζω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο για να φτάσουμε εκεί. «Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα».

• Οι Flyers βγήκαν με μεγάλη ώθηση στην τρίτη περίοδο, χρειάζονταν μόλις 2:36 λεπτά για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

Ο Scott Laughton επέκτεινε το σερί πόντων του σε έξι παιχνίδια (δύο γκολ, πέντε ασίστ) με μια κλειστή πάσα στον Φόερστερ.

Όμως λιγότερο από τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ρέιντζερς ανέκτησαν το προβάδισμα. Ο Matt Rempe πήρε ένα κομμάτι από την ανακατεύθυνση του Barclay Goodrow για το πρώτο γκολ της καριέρας του στο NHL.

«Τα παιδιά πολέμησαν σκληρά ο ένας για τον άλλον», είπε ο Λάτον. «Παίρνεις πολλά θετικά από αυτό».

• Ο Samuel Ersson σημείωσε 22 αποκρούσεις σε 24 βολές.

Ο 24χρονος μπλόκαρε από τον Ρέμπε των 6 ποδιών στο νικητήριο γκολ της Νέας Υόρκης.

Οι Flyers κυνήγησαν τον Igor Shesterkin, ο οποίος σταμάτησε 39 από τις 40 βολές.

Ο νικητής του Vezina Trophy 2021-22 άκουσε το μικρό του όνομα να φωνάζει αφού έκανε μια κρίσιμη απόκρουση σε μια σύντομη απόδραση από τον Travis Sanheim. Οι Flyers έμειναν πίσω με 2-1 στην τρίτη περίοδο και απειλούσαν με το επικίνδυνο πέναλτι τους.

«Ο Ιγκόρ έπαιξε πολύ καλά για αυτούς και έκανε πολλές σημαντικές αποκρούσεις», είπε ο Έρσον. “Είναι ένα κλειστό παιχνίδι. Ως τερματοφύλακας, ξέρεις ότι θα φτάσει σε ένα γκολ, ένα ριμπάουντ εδώ και εκεί, οπότε απογοητεύεσαι λίγο όταν δεν πετυχαίνεις αυτό το επιπλέον γκολ.” [save]”.

Στη δεύτερη περίοδο, με τη Νέα Υόρκη σε παιχνίδι ισχύος τεσσάρων λεπτών λόγω ενός υψηλού πέναλτι από τον Γκάρνετ Χάθαγουεϊ, ο Λότον κόντεψε να δώσει στους Flyers προβάδισμα 1-0 όταν άγγιξε το δοκάρι.

Σε εκείνο το παιχνίδι εξουσίας, ο Έρσον αρνήθηκε στον Αλέξη Λαφρενιέ μια εκπληκτική απόκρουση. Αλλά όταν η δράση πήγε στο 4-on-4, ο Lafreniere κέρδισε τον Ersson με ένα σουτ από τον κύκλο.

• Οι Nicolas Deslauriers και Rempe έριξαν τα γάντια στην πρώτη στροφή του μεγάλου πρωτάρη.

«Τον είδα να καραδοκεί σε προθέρμανση και είμαι ένας τύπος που δεν δέχεται πολύ συχνά το όχι για απάντηση», είπε ο Deslauriers. «Απλώς πήγα ευγενικά και είπα: «Θα το κάνουμε αυτό;». Ετσι είναι.”

Μιλήστε για έναν αγώνα βαρέων βαρών. Ο αγώνας θα έκανε τους νταήδες της Broad Street να χαμογελάσουν.

«Είναι ένας πολύ σημαντικός τύπος για εμάς», είπε ο Tortorella για τον Deslauriers. «Αυτός είναι ένας καλός παλιομοδίτικος αγώνας χόκεϊ».

Μόλις τα χτυπήματα τελικά κόπηκαν, ο Deslauriers έπαιξε με το πλήθος, το οποίο πυροδοτήθηκε μόλις τρία λεπτά μετά τη δράση.

«Μετά είπα σε μερικά παιδιά: «Αυτός είναι ο πιο δυνατός ήχος που έχω ακούσει ποτέ», είπε ο Deslauriers. “Επειδή κατά τη διάρκεια των καβγάδων δεν ακούς πολλά. Αλλά μετά ήταν διασκεδαστικό.”

Ο Έρσον απολάμβανε να παρακολουθεί τους Deslauriers να εργάζονται.

«Είναι ένα απόλυτο ζώο, ένας πολεμιστής για εμάς», είπε ο Έρσον. “Δεν θα ήθελα να τον πολεμήσω. Θα μπορούσατε να νιώσετε την ατμόσφαιρα στο κτίριο και για εμάς ως ομάδα, μας δίνει πολλή ενέργεια.”

• Αφού έχασε τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με τραυματισμό στο δεξί πόδι, ο Φόερστερ επέστρεψε στην ενδεκάδα.

Ο πρωτάρης εξτρέμ έκανε αισθητή την παρουσία του με το γκολ της ισοφάρισης και τις τέσσερις βολές.

Λόγω της απουσίας του Konecny, οι Flyers έπρεπε να πάνε με 11 επιθετικούς και επτά αμυντικούς.

• Οι Flyers επιστρέφουν στη δράση την Κυριακή όταν επισκέπτονται τους Penguins (3:30 μ.μ. ET/TNT).