April 16, 2024

Οι Fields, οι Team Rahal και McMurray σαρώνουν το Radical Cup στο Sebring

Η σεζόν του 2024 Radical Cup της Βόρειας Αμερικής είδε την πρώτη πράσινη σημαία της σεζόν το Σάββατο στο διάσημο Sebring International Raceway. Με δύο αγώνες τροχού με τροχό εκείνη την ημέρα, η μονή προκριματική περίοδος ξεκίνησε ένα γεμάτο καθημερινό γεγονός στην Κεντρική Φλόριντα. Καθώς ξεκίνησε ο αγώνας, ήταν ο Jon και ο Clint Field που ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Platinum, ενώ ο Jordan Missig έδωσε στον Graham Rahal Performance τις δύο πρώτες νίκες της σεζόν. Ο Chris McMurry συνέχισε την κυριαρχία του στο Pro 1340 με δύο για δύο την ημέρα, ενώ ο 14χρονος Mayer Deonarine εντυπωσίασε τους πάντες.

«Το επίπεδο του ανταγωνισμού συνεχίζει να αυξάνεται χρόνο με το χρόνο και η ηλικία δεν φαίνεται να είναι καθοριστικός παράγοντας», εξήγησε ο διευθυντής του Radical Cup Tom Drewer. “Έχουμε μερικούς πολύ καθαρούς αγώνες παρά τον αριθμό των rookies που θα ενταχθούν στη σειρά το 2024. Είναι συναρπαστικό να βλέπουμε την ανάπτυξη και ανυπομονούμε για το υπόλοιπο της σεζόν.”

Η μέρα ξεκίνησε με τα McDonald’s Pole Position Awards. Γυρίζοντας το Sebring International Raceway με τους ταχύτερους γύρους στην πρωινή συνεδρία, ο Jon Field και το ONE Motorsports πήραν κορυφαίες διακρίσεις στην κατηγορία Platinum, ενώ ο Nick d’Orlando του Graham Rahal Performance έκανε το ίδιο στο Pro 1500 με τον McMurry να βάζει το Crown Racing με Apex στην κορυφή. Pro 1340.

Αγώνας 1

Ήταν ένας οδηγός με το όνομα Field που κέρδισε τον πρώτο αγώνα, αλλά όχι ο νικητής της pole position Jon Field (ONE Motorsports). Προχωρώντας από την αρχική του θέση στο P2, ο Clint Field (ONE Motorsports) κέρδισε τον πατέρα του για να πάρει τη νίκη καθώς η καρό σημαία κυμάτιζε σε κίτρινες συνθήκες για ένα ατύχημα με έναν οδηγό Pro 1500. Εντυπωσιακός παρά την έλλειψη εμπειρίας του, ο Clint έδειξε ότι είναι διεκδικητής του τίτλου. Με ένα ζευγάρι Fields στα δύο κορυφαία σκαλιά του βάθρου, ήταν ο Louis Schriber (WISKO Racing) που ολοκλήρωσε το μπλοκ στην τρίτη θέση μετά την ανάρρωσή του από ένα ατύχημα δοκιμών την περασμένη εβδομάδα που προκάλεσε σοβαρές ζημιές στο αγωνιστικό του αυτοκίνητο. Ο οδηγός του χωμάτινου δρομέα που έγινε πεζοδρόμιο Wayne Williams (ESSES Racing), ο οποίος αντιμετώπισε ένα πρόβλημα με το turbo κατά τη διάρκεια της δράσης στην πίστα της Παρασκευής, έφτασε στην πρώτη πεντάδα καθώς ξεκινά τη δεύτερη χρονιά του στο διαγωνισμό Radical Cup με τον αρχάριο της κατηγορίας Platinum Gregg Gorski (WISKO Ιπποδρομίες). ) τερματίζοντας πέμπτος.

Αγώνας 2

Ο Jon Field προσπέρασε τον Clint Field στον δεύτερο αγώνα, καθώς μπόρεσε να κινηθεί από το εξωτερικό της πρώτης σειράς στη δεύτερη θέση εκκίνησης για να ανέβει στην κορυφή του βάθρου. Ήταν ένας ακόμη τερματισμός Field and Field ένα-δύο καθώς ο Clint Field πέρασε τη γραμμή στη δεύτερη θέση, αν και περισσότερο από 13 δευτερόλεπτα πίσω από τον Jon. Ο Chip Romer είχε έναν υπέροχο αγώνα έως ότου μια περιστροφή του τελευταίου αγώνα τον απομάκρυνε από αυτό που θα ήταν το πρώτο του βάθρο της σεζόν και άνοιξε την πόρτα στον Gorski να περάσει τη γραμμή τερματισμού στην τρίτη θέση. Ο Romer ανέκαμψε για να τερματίσει πέμπτος, ενώ ο Schriber ήταν επίσης σε θέση να ακολουθήσει τον Gorski για να τερματίσει τέταρτος. Ο Jim Booth (WISKO Racing) και ο Kevin Poitras (Radical Canada East) κέρδισαν επίσης θέσεις στους 18 γύρους για να τερματίσουν έκτος και έβδομος αντίστοιχα.

PRO1500

Προσόν

1. Νικ ντ’ Ορλάντο – 2m06.467s

2. Danny Dyszelski – 2m06.973s

3. Jordan Missig – 2m07.119s

Αγώνας 1

Οι τρεις πρώτοι που τερμάτισαν στην κατηγορία Pro 1500 στον πρώτο αγώνα ήταν μηχανές Radical XXX και ο Jordan Missig (GRP) κέρδισε την πρώτη του νίκη στον διαγωνισμό Radical Cup του 2024 τόσο για τον ίδιο όσο και για τον Graham Rahal Performance (GRP). Ο δεύτερος του 2023 Danny Dyszelski (RySpec Racing) μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο στην πρώτη του διοργάνωση με μια νέα ομάδα να διασχίζει τη γραμμή στην τρίτη θέση, ακριβώς πίσω από τον d’Orlando (GRP) στη δεύτερη θέση, κάνοντας τον ένα σχεδόν τέλειο ντεμπούτο για το πρόγραμμα GRP. Να σημειωθεί ότι όλοι οι οδηγοί είναι κάτω των 25 ετών και προέρχονται από εκδηλώσεις του δημοφιλούς προγράμματος Road to Indy. Βγαίνοντας από το στρατόπεδο WISKO Racing, ο Evan Slater είχε μια εντυπωσιακή πορεία στην τέταρτη θέση, παρά το γεγονός ότι οδήγησε μόνο λίγο το αυτοκίνητο και ήταν ο μόνος οδηγός Pro 1500 στο πρόγραμμα WIKSO Racing στο Sebring. Ο Spencer Schmidt, γιος του ιδιοκτήτη της ομάδας McLaren IndyCar, Sam Schmidt, έδειξε επίσης την ταχύτητα να τρέξει κοντά στο μπροστινό μέρος και τερμάτισε πέμπτος στο ντεμπούτο της σειράς με τους Stephen Cameron Racing και Radical Northwest λίγο πιο μπροστά από τον Romer (ONE Motorsports). Ο Τζακ Γιανγκ (Group-A Racing) είχε μια καλή απόδοση στα προκριματικά και έδειξε σημαντικό ρυθμό στον αγώνα πριν συντριβεί στον τελευταίο γύρο του αγώνα.

Αγώνας 2

Ήταν ο Missig που έδωσε στο GRP τη δεύτερη νίκη του το Σαββατοκύριακο, αλλά η ιστορία του αγώνα ήταν ο νεαρός d’Orlando που έπρεπε να έρθει από το πίσω μέρος του γηπέδου, αλλά βρέθηκε στο βάθρο στον δεύτερο αγώνα. Μετά από ένα περιστατικό στον πρώτο γύρο, ένα pit stop για αλλαγή ενός σπασμένου ελαστικού και κάποιες περιόδους προσοχής, ο d’Orlando πέρασε μέσα από το γήπεδο για να τερματίσει τρίτος. Ήταν ο Dyszelski που ώθησε τον Missig στο τέλος του αγώνα των 18 γύρων, ανεβαίνοντας απότομα αλλά ακόμα στο βάθρο στη δεύτερη θέση μπροστά από το d’Orlando καθώς ο Missig και ο Dyszelski είχαν μια επική μάχη που κράτησε ολόκληρο τον αγώνα πηγαινοερχόμενος σε αρκετές περιπτώσεις. . Ο Evan Slater κατέκτησε τη δεύτερη τέταρτη θέση του σε ισάριθμους αγώνες με τον Καναδό και ο Austin Riley του Racing With Autism ανέκαμψε από έναν δύσκολο αγώνα και τερματίστηκε πέμπτος στον αγώνα δύο, αφού πάλεψε για το βάθρο από την αρχή. Με την κατηγορία Pro 1500 γεμάτη ανταγωνισμό, οι Romer, Schmidt, Mike Anzaldi (RYNO με την Team Stradale), Drew Altman (RySpec Racing) και Jack Yang τερμάτισαν στην πρώτη 10άδα και θα προσπαθήσουν να βελτιώσουν τα αποτελέσματά τους στον τρίτο αγώνα αύριο. Ο Drew Altman ήταν ο Sunoco Hard Charger του αγώνα στον δεύτερο αγώνα.

PRO1340

Προσόν

1. Chris McMurry – 2m11.198s

2. Mayer Deonarine – 2m11.633s

3. Seth Bacon – 2m11.697s

Αγώνας 1

Ήταν το Crown Racing με την κυριαρχία της Apex στην κατηγορία Pro 1340, καθώς ο McMurry οδήγησε ένα-δύο τερματισμό για την ομάδα, λίγο μπροστά από τον Seth Bacon στη δεύτερη θέση. Ο Deonarine (RySpec Racing), 14 ετών, έγινε ο νεότερος νικητής του βάθρου στην ιστορία του Radical Cup Βόρειας Αμερικής, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση. Ο Suellio Almeida (RySpec Racing) κέρδισε την πρώτη πεντάδα στο ντεμπούτο του με την Radical, ξεπερνώντας τον Ben Blander (RYNO με την Team Stradale), ο οποίος πέρασε τη γραμμή στην πέμπτη θέση και ήταν ο σκληρός φορτιστής της Sunoco στην πρώτη καριέρα.

Αγώνας 2

Ο McMurry ήταν σε ένα δικό του πρωτάθλημα στην κατηγορία Pro 1340 καθώς έφτασε άνετα στη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες. Ο McMurry, ο οποίος γύρισε περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο έναν γύρο πιο γρήγορα από τους συναδέλφους του 1340, πέρασε και ξεπέρασε μια χούφτα από τα ταχύτερα αυτοκίνητα Pro 1500 στους 18 γύρους που προσφέρθηκαν. Πίσω του, ήταν ο συμπαίκτης του στο Crown Racing με τον συμπαίκτη του στην Apex, Seth Bacon που τερμάτισε δεύτερος και ο Deonarine στην τρίτη, καθώς οι τρεις πρώτοι παρέμειναν αμετάβλητοι από τον πρώτο στον αγώνα δύο. Μια καλή προσπάθεια έγινε από τον Suellio Almeida, ο οποίος έτρεξε δεύτερος για ένα μεγάλο μέρος του αγώνα πριν πιαστεί από τους Bacon και Mayer και τελικά έπεσε για να τερματίσει έβδομος στην κατηγορία πίσω από τους Ben Blander, Brad Sutika (G-Tech Motorsports) και Douglas George. (RySpec Racing).

Οι ομάδες και οι αγωνιζόμενοι θα επιστρέψουν την Κυριακή για τον τρίτο και τελευταίο αγώνα του Σαββατοκύριακου στις 10:40 π.μ. EDT.