April 14, 2024

Οι πολεμιστές αναδύονται, αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμοι για την ελίτ της Δύσης

Οι Warriors είναι σε άνοδο, αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμοι για την ελίτ της Δύσης που αρχικά εμφανίστηκε στο NBC Sports Bay Area

ΣΑΝ ΦΡΑΝΤΣΙΣΚΟ – Οι Λος Άντζελες Λέικερς είχαν χάσει, όπως και οι Ντάλας Μάβερικς και οι Νιού Ορλεανς Πέλικανς. Αυτό έδωσε στους Warriors την ευκαιρία να ξεπεράσουν το Λος Άντζελες για την ένατη θέση και να πλησιάσουν το Ντάλας και τη Νέα Ορλεάνη στη βαθμολογία της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι Warriors φάνηκε να αισθάνονται την ευκαιρία που παρουσιάστηκε με ένα εθνικό τηλεοπτικό παιχνίδι εναντίον των Denver Nuggets που έρχονται στο σπίτι τους στο Chase Center την Κυριακή. Ανταποκρίθηκαν στη μεγάλη δοκιμασία χτίζοντας ένα προβάδισμα 56-40 έναντι των υπερασπιστών πρωταθλητών του NBA στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Μόνο για μερικές από τις κακές συνήθειες από τόσα παιχνίδια νωρίτερα αυτή τη σεζόν να επανεμφανιστούν και να σαμποτάρουν το απόγευμα σας.

Το αποτέλεσμα ήταν μια ήττα με 119-103 που συνέτριψε το πνεύμα του κόσμου (18.064) στο Chase Center και έδωσε άσπλαχνα ένα μήνυμα στο Golden State: Μπορεί να είσαι μια ποιοτική ομάδα που κάνει καλή πορεία στο τέλος της σεζόν, αλλά δεν είναι. αλλά εξακολουθεί να είναι σε θέση να καταρρίψει την ελίτ του συνεδρίου.

Οι Ουόριορς έχουν κερδίσει οκτώ από τους 10 τελευταίους αγώνες τους, με τις ήττες να έρχονται από τους Νάγκετς την Κυριακή και από τους Λος Άντζελες Κλίπερς πριν από 11 ημέρες. Και οι δύο ομάδες είναι μεταξύ των τεσσάρων κορυφαίων ομάδων στη Δύση – οι ομάδες που θα παραταχθούν για να αντιμετωπίσουν το Golden State στον πρώτο γύρο, εάν περάσουν στα πλέι οφ.

Ενώ οι Warriors αναγνωρίζουν ότι το να μπουν στην πρώτη τετράδα είναι σχεδόν απίθανο, η αδυναμία τους να κλείσουν το χάσμα σε αυτές τις ομάδες δείχνει το ανώτατο όριο τους.

“Το κάναμε αυτό”, είπε ο προπονητής των Warriors, Steve Kerr, όταν ρωτήθηκε για το κλείσιμο του χάσματος απόδοσης. “Είναι αμφίδρομο μπάσκετ, καλή άμυνα και στιβαρή επίθεση. Τις τελευταίες εβδομάδες κάναμε και τα δύο. Απόψε απλά δεν ήταν η βραδιά μας. Τα σουτ δεν πήγαιναν. Δεν μπήκαμε σε πολύ ρυθμό.

«Αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να επιστρέψουμε σε καλό δρόμο γιατί παίζουμε αρκετά καλά».

Παίζουν καλά, κόντρα σε ομάδες του επιπέδου τους, κάτω από αυτούς ή έχουν συμβιβαστεί από τραυματισμούς. Οι Νάγκετς είχαν όλους τους βασικούς τους παίκτες υγιείς και αυτό φάνηκε.

Το Ντένβερ κέρδισε το δεύτερο, το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, ξεπερνώντας το Γκόλντεν Στέιτ με 32 (79-47) στα τελευταία 29 λεπτά, σημειώνοντας το 4-0 της σειράς της σεζόν. Οι Warriors έχουν χάσει τα τελευταία επτά παιχνίδια μεταξύ των ομάδων.

Αυτή ήταν η 10η φορά κατά τη διάρκεια της σεζόν 2023-24 στο ΝΒΑ, σύμφωνα με τη στατιστική ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, που οι Ουόριορς έχασαν έναν αγώνα αφού πέτυχαν διψήφιο προβάδισμα μέσα σε λίγα λεπτά. Και τη δεύτερη φορά συνέβη κόντρα στους Nuggets, οι οποίοι στις 4 Ιανουαρίου στο Chase Center, διέγραψαν ένα έλλειμμα 18 πόντων σε λιγότερο από επτά λεπτά για να στείλουν τους Warriors στην ήττα.

Οι Ουόριορς προηγήθηκαν αυτού του αγώνα με 56-50, με 5:22 να απομένουν για το ημίχρονο, και το Ντένβερ έκλεισε με σερί 21-5 για να ισοφαρίσει το ημίχρονο.

“Αυτό ήταν σίγουρα το βασικό κομμάτι του παιχνιδιού”, είπε ο Kerr. “Και μετά στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου, δεν μου άρεσε η ενέργειά μας. Δεν ένιωσα ότι ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά. Η Ντένβερ έλεγχε το παιχνίδι από εκεί.”

Οι Warriors, μια επίθεση στην πρώτη πεντάδα, πέτυχαν μόλις 42 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένου ενός χαμηλού 16 πόντους της σεζόν, καθώς έσβησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

«Μας έβαλαν να πληρώσουμε για πέντε, έξι κατοχές στη σειρά, έφτασαν στη γραμμή των ελεύθερων βολών, νομίζω δύο φορές, επιβράδυναν λίγο τον αγώνα», είπε ο Stephen Curry, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους αλλά ήταν μόλις 6 στους 19. από το γήπεδο, συμπεριλαμβανομένων 1 από 10 από βαθιά. “Πρέπει να τους πιστώσεις. Υπήρξαν ίσως τρία παιχνίδια όπως αυτό (προφανώς όχι στο τελευταίο τέταρτο όπως το τελευταίο παιχνίδι εδώ) στα οποία είχαμε ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Είναι μια μεγάλη ομάδα που δεν πανικοβλήθηκε και σιγά σιγά μας συνόδευε».

Οι Νάγκετς δεν πανικοβλήθηκαν γιατί, λοιπόν, στήριξαν την άμυνά τους σε σημαντικές στιγμές, είναι οι υπερασπιστές των πρωταθλητών και έχουν τον πιο ικανό παίκτη στο πρωτάθλημα. Ο Νίκολα Γιόκιτς, ο 7 πόδια σέντερ τους, είχε ένα τεράστιο triple-double (32 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 16 ασίστ) στους Ουόριορς.

«Για να κλείσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο με 14-0, να το ισοφαρίσουμε στο ημίχρονο και μετά να ξεκινήσουμε το τρίτο με ένα σερί 14-4, αυτό είναι ένα σερί 28-4, στο κτήριο τους, αφού έπεσαν κατά 16», είπε ο Ντένβερ. προπονητής Μιχαήλ. είπε ο Μαλόουν. «Γι’ αυτό είμαι πιο περήφανος».

Το Ντένβερ έχει μια πεποίθηση που προέρχεται από τη νίκη σε παιχνίδια με υψηλή συνέπεια, την πεποίθηση που είχαν κάποτε οι Warriors, για τον ίδιο λόγο.

Αλλά το να νικάς είναι ένα συναίσθημα που βιώνουν οι Warriors με αξιοσημείωτη συχνότητα στο συνέδριο, ιδιαίτερα μεταξύ της ελίτ. Έχουν χάσει προβάδισμα 15 και 22 πόντων έναντι των Λος Άντζελες Κλίπερς, προβάδισμα 18 πόντων έναντι των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και προβάδισμα 12 πόντων έναντι των Μινεσότα Τίμπεργουλβς.

Οι Ουόριορς έχουν 2-12 απέναντι στην πρώτη τετράδα της Δύσης: Μινεσότα, ΟΚΚ, Ντένβερ και Κλίπερς. Βρίσκονται ακόμα στη 10η θέση στη Δύση, αλλά το ρεκόρ 16-21 στις συνεδριάσεις τους είναι πολύ χειρότερο από τις εννέα ομάδες που έχουν μπροστά τους.

«Ήταν πάνω μας και δαγκώσαμε το πόδι μας μερικές φορές», είπε ο αρχάριος σέντερ Τρέις Τζάκσον-Ντέιβις. “Όταν παίρνουμε προβάδισμα, πρέπει να το διατηρήσουμε. Την τελευταία φορά (οι Νάγκετς) ήταν εδώ, ήμασταν πάνω με 15 ή 16 στο τέταρτο. Πρέπει να το διατηρήσουμε και να συνεχίσουμε να χτίζουμε το προβάδισμα και να συνεχίσουμε και πάρε στάσεις».

Οι Warriors κατευθύνονται ανατολικά την Τρίτη για να ξεκινήσουν ένα road trip τεσσάρων αγώνων. Θα το κάνουν χωρίς ανοδική κίνηση μια μέρα που ήταν σε θέση να το κάνουν και ακόμα αναρωτιούνται πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν.